Terapia kolorami – kolor ubrań może poprawić humor?

Autor redakcja
Kategorie Trendy

Zdążyłam się przekonać, że to jakie kolory nosimy, wpływa na nasze samopoczucie. W ajurwedzie, jednej z najstarszych nauk, kolory mają moc leczenia. Nie wierzycie? Przyjrzyjmy się wspólnie bliżej chromoterapii czyli terapii kolorami…

Terapia kolorami – ajurwedyjskie leczenie kolorem

Terapia kolorami, nazywana też chromoterapią, stosowana jest już od starożytności. Polega ona na wykorzystaniu barw w leczeniu różnych stanów psychicznych i fizycznych. Chociaż lekarze nie umieją wyjaśnić dokładnie na czym polega skuteczność terapii kolorami, to jeszcze w starożytnym Egipcie i Chinach znano przypadki uzdrowienia kolorami.

Patrząc na ulicę, nie trudno jest odkryć jaki kolor lubimy najbardziej – czerń! Pewnie wiele z Was, podobnie jak ja, wybiera ten kolor bo jest bezpieczny, uniwersalny i zdaje się każdemu pasować. Czerń w symbolice kolorów buduje pewność siebie i dodaje elegancji. Jednak czerń sprzyja także izolacji i poczuciu osamotnienia. Dlatego z jednej strony wybierają ją osoby pewne siebie, a z drugiej skłonne do depresji i nieśmiałe. Zachęcam więc do sięgania po inne kolory, które o wiele pozytywniej wpłyną na nasze samopoczucie.

 

Terapia kolorami w praktyce – znaczenie kolorów

terapia-kolorami-w-praktyce

W terapii kolorami każdej barwie przypisywane są odpowiednie właściwości. W wielu przypadkach same zobaczycie, że podświadomie wybierałyście dane kolory, w zależności od tego, jak chciałyście się czuć lub jak być postrzegane.

Kolor czerwony – dodaje energii i pobudza, ale też dodaje odwagi i podnosi siłę woli. Pobudza pożądanie, dlatego czerwona sukienka to idealny wybór na randkę. Niedobór czerwieni może powodować apatię, jednak jej nadmiar – agresję i nerwowość. Warto więc mieć w swojej szafie chociaż kilka czerwonych dodatków, które w razie potrzeby dodadzą energii nam i naszej stylizacji.

Kolor żółty – poprawia pamięć, koncentrację i wzmacnia skupienie. Warto więc otoczyć się żółtymi przedmiotami ucząc się do egzaminu lub podczas pracy przy ważnym projekcie.

Kolor zielony – leczy depresje, pomaga się wyciszyć i odnaleźć harmonię. Jednak w nadmiarze powoduje przewrażliwienie. Podobnie negatywnie działa nadmiar koloru niebieskiego, który w umiarze uspokaja i pobudza duchowo.

Terapia kolorami w praktyce: Sukienka Plein Sud Jeanius - czerwień dodaje energii, biały top s.Olivier - biel działa harmonizująco, poprawia ogólny nastrój oraz dodaje energii i świezości, niebieski żakiet Esprit - kolor niebieski łagodzi stres, uspokaja skołatane nerwy i eliminuje egotyzm
Terapia kolorami w praktyce: Sukienka Plein Sud Jeanius – czerwień dodaje energii, biały top s.Olivier – biel działa harmonizująco, poprawia ogólny nastrój oraz dodaje energii i świezości, niebieski żakiet Esprit – kolor niebieski łagodzi stres, uspokaja skołatane nerwy i eliminuje egotyzm

W terapii kolorami ważna jest też równowaga pomiędzy barwami, dlatego jeżeli chcecie stworzyć stylizację, które będzie pozytywnie wpływać na wasze samopoczucie, odradzałabym stylizacje typu “total look”. Ja przekonałam się o tym, że terapia kolorami działa, gdy przemalowałam pokój na fioletowo. W chromoterapii kolor ten pobudza twórczo, łagodzi bezsenność i objawy stresu. Rzadziej też noszę czarne ubrania, dzięki czemu czuje się pełniejsza pozytywnych emocji 🙂