Styl baby doll – jak znaleźć dla niego miejsce w swojej szafie?

Autor redakcja
Kategorie Trendy

Grzeczne sukienki o kroju litery A, pastelowe kolory, dziewczęcy makijaż, a może chodzi i coś zupełnie innego… Co właściwie pociąga nas w stylu baby doll?

Jedni powiedzą, że styl baby doll jest infantylny, dla drugich będzie tandetny, zdaniem trzecich – kokieteryjny. Czyli właściwie jaki? Po wzlotach i upadkach, dekadach w modowej poczekalni, wychodzi na wybiegi w zupełnie odświeżonej wersji. Jaka jest dzisiejsza baby doll? Przekonajcie się!

Alexa Chung, Joan Small i baby doll w wersji grunge
Alexa Chung, Joan Small i baby doll w wersji grunge

Styl baby doll charakteryzuje się przede wszystkim w krojach sukienek. Są to krótkie fasony o kroju litery A, najczęściej odcięte pod biustem. Utrzymane sa w pastelowej kolorystyce, często posiadają falbanki, koronki i kołnierzyki. Nosi się do nich obuwie płaski lub na obcasie, ale zazwyczaj – ze skarpetkami. Fryzury w tym stylu są zawsze grzecznie zaczesane, gładkie, podkręcone na końcach, z opaskami lub wstążkami, mogą być uniesione w stylu fryzur z lat 60., w których miał swoje korzenie. Makijaż bardzo delikatny, dziewczęcy, z podkreślonymi różem policzkami. Baby doll ma w sobie dużo cech Lolity – jest z jednej strony dziewczęcy i niewinny, z drugiej – bardzo kokieteryjny.

Chanel, Chanel, Valentino
Chanel, Chanel, Valentino

Zacznijmy od najwyższej półki, czyli propozycji projektantów. To oni dali nowe życie temu jakże dziewczęcemu stylowi, wprowadzając ją szturmem na światowe wybiegi. W propozycjach zimowych kolekcji projektantów, baby doll znalazły się na pokazach m.in. Chanel, Prady, Valentino czy Alberty Ferratti. Z kolei dziewczęcym stylem rodem z powieści Nabokova zainspirował się polski duet Bizuu wprowadzając sylwetki baby doll do swoich wiosenno-letnich propozycji na 2016 rok.

Prada, Alberta Ferratti, Bizuu
Prada, Alberta Ferratti, Bizuu

Jak właściwie nosić baby doll? Możemy nosić sukienki w klasycznej postaci do płaskich balerinek czy obcasów. Równie dobrze wyglądają ze sznurowanymi butami w męskim stylu, np. oksfordkami czy jazzowkami. W ten sposób można przełamać ich „słodycz”. Jak dla mnie baby doll genialnie prezentuje się w wersji boho – białe, koronkowe sukienki z wysokimi kozakami (w które już każda z nas jest zaopatrzona) lub botkami, a do tego kapelusz z szerokim rondem, długi płaszcz i dodatki. Jak widzicie, baby doll nie musi być zamknięta w różowej klatce. Tym stylem również można się bawić, jak każdym innym. I nie łapcie się na stereotypy – baby doll wcale nie musi być dziecinna. Wystarczy dobrze rozegrać stylizację dodatkami, makijażem i kolorystyka sukienki, a także jej materiałem. Wtedy cały dziecinny charakter pryśnie, a zostanie kokieteria w czystej postaci.