Czego naprawdę potrzebujesz w swojej szafie?

Autor redakcja
Kategorie Trendy

Szafa pęka w szwach, a Ty nie masz się w co ubrać? Znam ten problem, borykałam się z nim dość długo. Dzisiaj podpowiem Wam, jak oczyścić swoją szafę i stworzyć uniwersalną bazę ubrań.

Prawda jest taka, że w swojej szafie wcale nie potrzebujesz masy ubrań, aby wyglądać dobrze i stylowo na co dzień. Wystarczy kilka bazowych ubrań oraz dodatki, które je ożywią i dopasują do Twojej osobowości i stylu. Kluczem jest też zachowanie odpowiedniego porządku w garderobie, dzięki czemu dokładnie wiesz, co masz, a co ewentualnie trzeba dokupić. Będziesz nosić tylko to, co widzisz, dlatego jeśli nawet najlepsze ubrania trafią na koniec szafy, gdzie nigdy nie zaglądasz – prawdopodobnie nigdy też ich nie założysz.

 

Złote zasady utrzymania schludnej garderoby

 1. Znajdź swój system segregowania rzeczy – część osób woli układać rzeczy kolorami, inni po kategorii rzeczy, np. jeansy, T-shirty, koszule, itd.
 2. Używaj odpowiednich wieszaków do poszczególnych rzeczy (inne są przeznaczone do spódnic, a inne do kurtek)
 3. Dla ochrony obuwia – przechowuj je w specjalnych, przewiewnych pojemnikach na obuwie
 4. Do walizki możesz chować sezonowe ubrania, np. latem zimowe płaszcze, tak by nie zajmowały Ci miejsca w głównej części szafy. Taką walizkę możesz położyć na górnej półce, do której i tak rzadko sięgasz.

 

Co gdzie przechowywać?

Co gdzie przechowywać?
Co gdzie przechowywać? (fot. Pinterest)
 1. Wieszaj: spodnie, spódnice, sukienki, koszule, żakiety, płaszcze, kurtki.
 2. Na półkach układaj: T-shirty, koszulki, topy, jeansy, swetry.
 3. Do przechowywania bielizny najlepiej sprawdzają się szuflady.
 4. Płytkie szuflady sprawdzą się też w przypadku przechowywania dodatków czy akcesoriów.

 

Czego faktycznie potrzebujesz w swojej szafie?

Nie wiem, czy wiesz, ale zasada pareto ma zastosowanie także do Twojej szafy. Przez około 80% czasu nosimy zaledwie 20% swoich ubrań, ponieważ zwykle są to nasze ulubione elementy garderoby. Dlatego nie potrzeba ubrań, aby stworzyć uniwersalną bazę ubrań, które z powodzeniem będziemy nosić przez większość czasu. Taka minimalistyczna szafa może składać się z np.

  • 1 wyjściowej sukienki
  • 2 żakietów
  • 3 spódnic
  • 3 swetrów lub cieplejszych bluzek
  • 4 par spodni (w tym 2 par jeansów)
  • 3 kurtek/płaszczy
  • 1 białej koszuli i 5-6 koszulek na co dzień

Nie uwzględniam tu obuwia, akcesoriów czy odzieży sezonowej, sportowej lub biznesowej (jeśli obowiązuje Cię biurowy dress code). Oczywiście jest to tylko baza, którą możecie dowolnie zmieniać i dopasowywać do swoich potrzeb.

A jakie są Wasze propozycje na stworzenie uniwersalnej bazy garderoby? A może Waszym zdaniem nie jest to realne, aby w ten sposób uporządkować szafę? 🙂

Minimalistyczna szafa - "kapsułkowa" garderoba z 29 elementów pozwala stworzyć różne outfity na 8 tygodni! (fot. Pinterest)
Minimalistyczna szafa – “kapsułkowa” garderoba z 16 elementów pozwala stworzyć różne outfity na 8 tygodni! (fot. Pinterest)