Nike – czego nie wiedzieliście o marce?

Autor redakcja
Kategorie Ciekawostki

Co ma wspólnego japońska marka obuwia do biegania z firmą Nike? Historia marki jest dosyć zawiła, ale nie przeszkodziło im to osiągnąć globalny sukces. Przygotowałam dla Was kilka ciekawostek dotyczących firmy Nike i przegląd moich ulubionych kolekcji.

Nike Air Max (fot. Pinterest)

Nike to jedna z największych marek odzieży sportowej i chyba największy rywal dla firmy Adidas. Jednak założyciele – Bowermann i Knight – nie od początku mieli plany podbicia rynku międzynarodowego. Jak kształtowały się losy Nike? Przygotowałam dla Was dziś krótką lekcję historii, ale na koniec nie zabraknie też przeglądu najciekawszych elementów z kolekcji firmy, które możemy dorwać w sklepach internetowych.

 

Nike – trochę historii

Nike - zdjęcia archiwalne (źródło google)
Zdjęcia archiwalne (źródło google)

Historia kultowej już dzisiaj marki zaczęła się w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to Bowermann i Knight założyli firmę Blue Ribbon Sports. Tak, to właśnie ona stała się potem znaną dzisiaj marką Nike, ale o tym za chwilę. Początkowo cel był prosty – sprowadzanie japońskiego obuwia sportowego na teren stanów. Jednak 7 lat później zakończono współpracę z Japończykami i w 1971 Bowermann i Knight stworzyli swoją pierwszą autorską markę obuwia – Swoosh. W tym samym roku powstała też pierwsza linia butów dla piłkarzy – Nike. Nazwa nawiązywała do greckiej bogini zwycięstwa i już rok później cała linia obuwia nosiła tę nazwę. Wtedy też pierwszy raz w historii, producent obuwia podpisał ze sportowcami kontrakt na wyłączność noszenia swojego obuwia. Twarzą kampanii został tenisista Ilie Nastasie. W roku 1978 firma oficjalnie zmieniła nazwę na tę, którą znamy do dzisiaj.

Kultowe buty sportowe

Nike Air Max (kolaż Szafencja)
Nike Air Max (kolaż Szafencja)

Nike zasłynął też jako pionier w produkcji przełomowych butów sportowych. W 1979 zaprezentowano kolekcję butów dla biegaczy ze specjalną amortyzującą poduszką (Air Force), a już 3 lata później ponownie wykorzystano ją przy produkcji obuwia dla koszykarzy. Twarzą kampanii został wtedy Michael Jordan, a linia Air Jordan cieszyła się ogromną popularnością. W 1987 zaprezentowano kultowe już dzisiaj buty – pierwszą kolekcję obuwia Air Max. Wtedy też powstało słynne hasło “Just do it”.

 

Nike – nie tylko obuwie

Nike - nie tylko obuwie (fot. Pinterest)
Nike – nie tylko obuwie (fot. Pinterest)

Dzisiaj Nike jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych marek odzieżowych na świecie. Ich kolekcje nie ograniczają się jedynie do butów. Wiele z nas chętnie sięga po nowoczesne w designie i wygodne ubrania sportowe – od biustonoszy, przez topy, legginsy, aż po odzież specjalistyczną dla danej dyscypliny. Akcja NikeGo, która ruszyła w 2002 roku ma celu walkę z otyłością wśród młodzieży. Co ciekawe – w 2003 roku firma wykupiła też markę Converese, dzięki czemu podbiła też inne rynki obuwnicze.

Jak widzicie historia marki jest bardzo ciekawa i dosyć sporo się w niej dzieje. A jeżeli jesteście zainteresowani najciekawszymi ubraniami, jakie udało mi się znaleźć w ich kolekcjach – sprawdźcie, co przygotowałam poniżej.