Kosmetyki naturalne a ekologiczne – co je różni?
Zarówno kosmetyki naturalne jak i ekologiczne mają wspólne korzenie i w każdym z nich znajdziemy składniki pochodzenia naturalnego. Kosmetyki ekologiczne muszą dodatkowo w swoim składzie zawierać produkty z certyfikowanych upraw ekologicznych. Oba rodzaje kosmetyków są pozbawione szkodliwych substancji, np. pochodnych ropy naftowej i olejów, które często są składnikiem powszechnie dostępnych kosmetyków. Kosmetyki naturalnie i ekologiczne nie są testowane na zwierzętach, a w składzie tych pierwszych często można znaleźć też produkty z upraw ekologicznych.
Kosmetyki naturalne i ekologiczne – po co właściwie po nie sięgać?
Poza takimi wartościami jak dbałość o środowisko czy ochrona praw zwierząt, kosmetyki naturalne niosą wiele korzyści dla nas samych. Natura wyposażyła rośliny i zioła w ogromne bogactwo witamin, minerałów i substancji, które pozytywnie wpływają na naszą skórę, włosy i paznokcie. Są to składniki o wiele lepiej przyswajane przez nasze ciało niż te pochodzenia sztucznego. Podobnie jak witaminy z owoców i warzyw są lepiej wchłaniane przez organizm niż te w najdroższych i najlepszych suplementach diety.
Kosmetyki naturalne o wiele rzadziej uczulają, ponieważ nie zawierają substancji chemicznych. Ich działanie skupia się na przywróceniu równowagi oraz regeneracji skóry czy włosów. Dużym plusem jest to, że kosmetyki naturalne sprawdzają się przy każdym rodzaju skóry. Wybierając kosmetyki do włosów, możemy sugerować się składem ziół, np. rumianek jest dobry dla blondynek, a szałwia sprawdza się w pielęgnacji ciemnych włosów. Pamiętajmy jednak o tym, że czasem substancje naturalne także mogą uczulać, dlatego warto najpierw przetestować kosmetyk, np. tylko na fragmencie skóry (najlepiej w okolicy łokcia).
Niestety cena kosmetyków ekologicznych czy naturalnych jest często znacznie wyższa od tych powszechnie dostępnych w drogeriach czy supermarketach.
Przepis na domowy peeling twarzy z płatków owsianych
Kosmetyki naturalne możesz z powodzeniem zrobić też w domu, nawet z kuchennych produktów. Ja robię peeling z płatków owsianych – dwie łyżeczki płatków mieszam z wodą, po czym przez kilka minut energicznie nacieram nim skórę. Czasem dodaję łyżkę miodu, trochę oliwy i octu jabłkowego i nakładam taką miksturę na około 20 minut jako maseczkę.