Chanel No. 5 – historia jednej buteleczki

Autor redakcja
Kategorie Ciekawostki

To zdecydowanie najsłynniejsze perfumy świata. Ale czy wiecie o nich coś więcej niż tylko to, że były ulubionymi perfumami Marilyn Monroe?

Mówi się, że do tych perfum trzeba dojrzeć, bo niestety legendarny zapach Chanel No 5 wcale nie należy do uniwersalnych – wręcz przeciwnie – jest bardzo specyficzny, intensywny i ciężki. Skąd więc zyskał miano perfum kultowych? Postarajmy się rozgryźć tą tajemnicę po krótkim prześledzeniu najsłynniejszych perfum świata.

 

Legenda głosi, że perfumy zostały stworzone przez Coco Chanel. Nie do końca – ikona mody zleciła skomponowanie pierwszych perfum „szytych na miarę” światowej sławy twórcy perfum Ernestowi Beaux. Jego perfumami pachniał cały carski dwór. Ale koneksje z rosyjskim dworem nie kończą się tylko na Beaux. Do zajęcia się perfumiarstwem miał namówić Coco Chanel rosyjski książę Pawłowicz, który był zafascynowany kontrowersyjną projektantką. Kiedy Beaux pokazał Chanel pierwszą próbkę, już wtedy była w zupełności oddana zapachowi. Jednak jak na perfekcjonistę przystało – Beaux nie był do końca zadowolony z efektu, więc przygotował dla Coco 10 mieszanek zapachowych, które subtelnie różniły się proporcjami składu. Coco Chanel wybrała 5. z 10 próbek i stąd wzięła się nazwa najbardziej luksusowego zapachu świata. Inna wersja głosi, że projektantka była osobą przesądna i mocno wierzyła, że piątka przyniesie jej szczęście…

Jakie nuty zapachowe znajdują się w składzie Chanel No 5?

Nuta głowy: bergamotka, ylang ylang, neroli

Nuta serca: lilia, jaśmin, róża

Nuty bazy: wanilia, drzewo sandałowe, ambra, wetyweria

Co ciekawe – do stworzenia „Piątki” po raz pierwszy użyto aldehydów, które wzmacniają i utrwalają zapach. Wymieniłam główne nuty zapachowe, ale na recepturę perfum składa się…80 składników.

ambasadorki chanel no 5
Catherine Deneuve, Nicole Kidman, Audrey Tautou – ambasadorki zapachu Chanel No 5

Jak powinno się używać Chanel No 5?

Idąc za radą Coco Chanel – kobieta powinna używać swoich perfum dokładnie w te miejsca, gdzie chciałaby być całowana…

 

Poza tym nie tylko sam zapach jest ponadczasowy – nie zapominajmy także o buteleczce. Szkło flakonika zostało specjalnie „skrojone” na kształt diamentu. A skoro diamenty są wieczne – zapach również przetrwa próbę czasu. W odróżnieniu od sezonowych trendów – Chanel No 5 jest niezmiennie na topie od 95 lat!

 

Równie legendarną co same perfumy fanką zapachu Chanel No 5 była Marilyn Monroe, która zapytana w czym najczęściej sypia, bez zastanowienia odpowiedziała „Chanel No 5”.

 

W alei sław, które reklamowały perfumy Coco Chanel znalazły się: Catherine Deneuve, Carole Bouquet, Nicole Kidman, Estella Warren, Audrey Tautou, Gisele Bundchen i jedyny w historii mężczyzna, który stał się twarzą kobiecych perfum – Brad Pitt.

A jak jest z Wami? Jesteście w gronie fanek legendarnego zapachu?

Tagi