Buty do biegania – jak wybrać najlepsze?

Autor redakcja
Kategorie Buty

Chcesz zacząć biegać? Dobre buty do biegania to podstawa tego sportu, dlatego nim wyjdziesz na pierwszy trening, zaopatrz się w obuwie, które pozwoli Ci cieszyć się aktywnością bez kontuzji i bólów.

buty do biegania

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. To sport, który pozwoli wyrzeźbić piękną sylwetkę, oczyścić nasze myśli – poprawić samopoczucie i wygląd. Aby cieszyć się tą aktywnością w pełni, warto zainwestować w dobrej jakości buty do biegania. Zwłaszcza jeśli planujesz trenować regularnie. Pamiętaj, by buty sportowe były dobrze dopasowane do Twojej stopy jak i do aktywności, jaką wykonujesz.

 

Najlepsze buty do biegania – czyli jakie?

Szukając idealnych butów na treningi, warto wziąć pod uwagę zarówno sposób stawiania stopy podczas chodzenia czy biegania (większość osób na początku stawia piętę), wysokość sklepienia czy giętkość stawów. Jeżeli nigdy wcześniej nie dobieraliście butów do biegania, warto w tym celu udać się do specjalistycznego sklepu w celu ustalenia najlepszego dla Was modelu.

Wybierając obuwie sportowe, należy też pamiętać, by nie sugerować się rozmiarem, który nosimy na co dzień. Buty do biegania powinny być nieco większe, mierzone po południu, gdy stopy są już nieco opuchnięte po całym dniu. Jeżeli zamawiacie obuwie przez internet – zmierzcie długość wkładki z dowolnego buta i doliczcie 1 cm. Otrzymamy wynik, podpowie Wam jakiego rozmiaru powinniście szukać.

bieganie
Bieganie – właściwy trening poprawia wygląd i samopoczucie (fot. Pixels)

Gdzie biegacie najczęściej?

Wybór obuwia do biegania powinien być też podyktowany tym, czy biegacie po asfalcie, w terenie czy na bieżni. Buty do biegania po asfalcie powinny mieć bardzo dobrą amortyzację, ponieważ po twardej nawierzchni biega się o wiele trudniej. Obuwie takie ma płaski bieżnik i wyczuwalną amortyzację. Doskonałym przykładem są np. Nike Air Max. Jeżeli jeszcze nie wiecie, gdzie będziecie biegać lub biegacie po różnym terenie, wybierajcie buty uniwersalne.

 

Jakiej firmy buty kupić?

buty do biegania asics, nike, reebok
Buty do biegania (od lewej): ASICS GEL-ZARACA 4, Nike Performance AIR MAX SEQUENT, Nike Performance DUAL FUSION X 2 i Reebok ONE DISTANCE

Nie ma jednej, najlepszej marki, ponieważ obuwie sportowe powinno być dopasowane indywidualnie. Dla jednych najlepsze buty będzie oferowała firma Nike, dla innych – Reebok. Zaawansowani biegacze cenią sobie buty Asics, New Balance czy Mizuno. Jeżeli nie możecie zdecydować się pomiędzy dwoma, trzema modelami, które dobrze leżą na Waszej stopie, możecie zapoznać się z testami obuwia do biegania.